گوگل آنالیتیکس چگونه به رشد وبسایت‌ ما کمک می‌کند؟

۱۷ خرداد ۱۴۰۰
گوگل آنالیتیکس چگونه به رشد وبسایت‌ ما کمک می‌کند؟

اگر به دنبال یافتن راهی برای بهبود سئوی سایت خود هستید احتمالا اسم سرویس گوگل آنالیتیکس را شنیده‌اید. طبیعتا اولین سوالی که در رابطه با این موضوع به ذهن شما خطور کرده این است که گوگل آنالیتیکس چیست و چه کارهایی در زمینه بهبود سئو را می‌توان از طریق آن انجام داد؟

Google Analytics یک سرویس رایگان برای تجزیه تحلیل وضعیت وبسایت شما است که توسط شرکت گوگل ارائه شده است. از طریق این سرویس پرکاربرد شما متوجه می‌شوید که کاربران چگونه به وبسایت شما دسترسی پیدا می‌کنند و چطور با سایت شما کار می‌کنند. به عنوان مثال چه میزان از کاربران از طریق موتور جستجو وارد سایت شما می‌شوند و به چه بخش‌هایی از سایت مراجعه می‌کنند؟ به بیان ساده گو‌گل آنالیتیکس یک ابزار آمارگیری ورود و خروج کاربران از وب سایت است.

البته باید گفت متاسفانه به دلیل تحریم‌ها و محدودیت‌های موجود در ایران این ابزار تنها با روش‌های عبور از تحریم قابل دسترسی‌ است و همچنین امکاناتی مانند محاسبه‌ی مبلغ نرخ‌های تبدیل را نمی‌توان به راحتی در ایران استفاده کرد. به صورت خلاصه از طریق این سرویس می‌توانید نرخ ROI یا همان بازگشت سرمایه را در فروشگاه آنلاین‌تان پیگیری و بررسی کنید؛ کاربران را در ابعاد مختلف دسته‌بندی کرده و حتی سرویس‌های دیگر گوگل مانند گوگل ادوردز و سرچ کنسول را با این سرویس یکپارچه‌سازی کنید.

گوگل آنالیتیکس چگونه به بررسی وضعیت سایت می‌پردازد؟

از طریق گوگل آنالیتیکس می‌توانید نحوه ورود کاربران به سایت، برگه‌هایی که توسط آن‌ها مورد بازدید قرار گرفته، میانگین مدت زمان حضور کاربران در صفحات، میزان بازدید از وب سایت، درصد کاربران جدید و قدیمی، بیشترین و کمترین بازدیدها در برگه‌ها و نوشته‌ها، میزان نرخ تبدیل در سایت شما (تبدیل کاربران به مشتریان وفادار) و حتی مطالب مورد توجه کاربران را مورد بررسی قرار دهید.

چگونگی بررسی گوگل آنالیتیکس

چطور از گوگل آنالیتیکس برای بهبود سایت استفاده کنم؟

به طور خلاصه می‌توان گفت که گوگل آنالیتیکس بهترین ابزار برای مورد بررسی قرار دادن ترافیک سایت است و می‌تواند گام بزرگی در پیشرفت شما داشته باشد. برای مثال فرض کنید که یک فروشگاه اینترنتی دارید که نرخ بازدید قابل توجهی از موتورهای جستجو وارد فروشگاه شما می‌شوند اما پس از مدتی بدون هیچ خریدی از سایت خارج می‌شوند، این اتفاق تا حدی مهم است که برای صاحبان فروشگاه آنلاین می‌تواند بزرگترین کابوس باشد!

بررسی و رفع مشکل در ترافیک سایت

اولین و مهم‌ترین کار بررسی رفتار کاربران وبسایت پس از ورود است .که برای این امر گوگل آنالیتیکس بهترین ابزار به شمار می‌رود. در مواردی ممکن است پس از بررسی متوجه شوید کاربران مراجعه کننده اقدام به خرید می‌کنند .اما پس از افزودن محصول به سبد خرید مبلغ را واریز نکرده و سایت شما را ترک می‌کنند. این اطلاعات سرنخ‌های جدیدی برای بررسی مشکل به شما خواهند داد که می‌تواند در حل مشکل به شما کمک کند.

برای مثال پس از این که از طریق گوگل‌ آنالیتیکس متوجه شدید کاربران در کدام مرحله از خرید پشیمان شده و سایت شما را ترک می‌کنند می‌توانید یک بار به عنوان مشتری تمامی مراحل را گذرانده و متوجه مشکل شوید. در بسیاری از موارد خطاهایی مانند عدم اتصال به درگاه پرداخت، خطای ۴۰۴ ویا طی کردن مراحل بیش از حد برای خرید کاربران را از فروشگاه فراری می‌دهد.

بررسی میزان پیشرفت و اطمینان از موفقیت آمیز بودن عملکردها

از طریق بررسی کاربران تازه‌وارد و ماندگاری آن‌ها در بخش Session می‌توانید به میزان جذابیت بخش‌های مختلف سایتتان پی ببرید. اگر کاربران زیادی از طریق موتور جستجو وارد سایتتان می‌شوند ورود وخروج زود هنگام نشان میدهد مطالب و محتوای سایت شما نیازشان را برطرف نکرده است. شما از طریق بررسی بخش‌های متفاوت در آنالیتیکس می‌توانید از میزان رضایت کاربران از محتوا آگاه شوید.

بررسی مرورگرهای مختلف مراجعه کننده در گوگل آنالیتیکس

بررسی مرورگرهای پر استفاده کاربران مراجعه کننده ببه سایت و رفع خطای نمایشی آن‌ها یکی دیگر از مزایای این سرویس است. بسیاری از شرکت‌ها برای کاهش هزینه‌ از قالب‌های آماده استفاده می‌کنند که ممکن است از نظر سازگاری با مرورگرها به درستی عمل نکند.

بررسی گوگل آنالیتیکس در مرورگرها

البته باید گفت بسیاری از این قالب‌ها در حالت عادی سازگاری کامل با تمامی مروگرها را دارند. اما پس از راست‌چین کردن مشکلاتی در آن‌ها به وجود می‌آید که ناگزیر است. با بررسی درصد مرورگرهای مورد استفاده کاربران می‌توانید با صرف هزینه‌ی کمتر سایت‌ را برای مرورگرهای پر استفاده‌ی کاربران سایتتان بهبود دهید.

بررسی سرویس دهنده اینترنت مورد استفاده کاربران سایت

یکی از موارد حائز اهمیت دیگر بررسی اینترنت مورد استفاده کاربران سایت شما است. ممکن است یکی از سرویس دهنده‌های اینترنت (ایرانسل _همراه اول_مخابرات) به دلایلی آی‌پی سایت شما را مسدود کرده باشند. در این صورت شما بازدیدکنندگان در آن بخش را صفر خواهید دید .که با پیگیری از سرویس‌دهنده‌ها می‌توانید مشکل را رفع و کاربران قابل توجهی را نیز از آن طریق وارد سایت خود کنید.

بررسی رزولوشن کاربران و پلتفرم‌های مورد استفاده آنان

با بررسی رزولوشن کاربران و پلتفرم‌های مورد استفاده آن‌ها به دستگاه‌های مراجعه کننده به سایتتان دسترسی خواهید داشت. برای مثال برای سایت‌هایی که بیشتر کاربران آن از طریق Android و IOS به سایت مراجعه می‌کنند. ریسپانسیو بودن و نحوه چیدمان المان‌های مختلف سایت در حالت موبایل حرف اول را می‌زند.

و در حالت جزئی‌تر می‌توانید سایت را در رزولوشن‌هایی که بیشتر برای بازدید سایتتان استفاده می‌شوند بررسی کرده و بهبود دهید. حتی سایت‌های ریسپانسیو نیز اگر به صورت استاندارد کدنویسی نشده باشند ممکن است در برخی رزولوشن‌ها دارای مشکل باشند و این برای وجهه‌ی وبسایت شما خوب نیست.

بررسی کارکرد بک لینک‌های سایت در گوگل آنالیتیکس

از طریق این بخش می‌توانید متوجه شوید چه میزان از کاربران سایت شما از طریق بک‌لینک وارد سایت شما می‌شوند. که این موضوع به درست عمل کردن شما در لینک‌سازی و بک لینک‌گیری کمک شایانی می‌کند. مثالا اگر با سفارش رپورتاژ به یک سایت قصد بک لینک‌گیری دارید با بررسی این بخش می‌توانید متوجه شوید این عمل تاثیر مثبتی داشته یا خیر؟ و همچنین می‌توانید مشاهده کنید چه سایت‌هایی به شما لینک داده‌اند که به بررسی نمره اسپم بودن آن‌ها و شباهت‌های محتوایی آن‌ها با کلمه کلیدی لینک‌دهی شده بپردازید.

دسترسی به کلمات کلیدی که کاربران از طریق جستجوی آن وارد سایت شما می‌شوند

با بررسی این بخش در Organic Search می‌توانید به کلمات کلیدی دسترسی یافته وفعالیت بیشتری در آن زمینه‌ انجام دهید. به عنوان مثال زمانی که کاربری با کلید واژه “اکسل چیست” وارد سایت شما می‌شود لینک “آموزش اکسل برای مبتدیان” کمک بسیاری در نگه داشتن آن کاربر در سایت شما خواهدکرد. (البته بررسی این مورد در سرچ کنسول گوگل دقیق‌تر بوده و کاربرد بیشتری نیز دارد)

بررسی جریان بازدید کاربران در گوگل آنالیتیکس

در بخش Behavior flow می‌توانید جریان بازدید کاربران را به شکل نمودار مشاهده کنید. این بخش به شما نشان می‌دهد زمانی که کاربر وارد صفحات به خصوصی از سایت می‌شود چه برخوردی دارد و وارد چه بخش‌های دیگری می‌شود. یعنی در کدام بخش، چه مقدار کاربر سایت را ترک کرده و چه مقدار به بخش‌های دیگر سایت مراجعه می‌کنند. این اطلاعات می‌توانند بسیار مهم و کاربردی باشند. برای مثال می‌توانید از این طریق صفحه‌ای که کاربران از آن خارج می شوند را یافته و بهبود دهید.

بررسی رفتار کاربران در گوگل آنالیتیکس

این بخش همچنین امکان مشاهده مراجعه به بخش‌های مختلف سایت از صفحه اصلی را نمایش می‌دهد .که این یعنی میزان محبوبیت بخش‌های مختلف در صفحه اول وب‌سایت شما. به عنوان مثال اگر یک دسته‌بندی بیشترین بازدید را دارد باید بهترین ‌مکان را در صفحه اصلی به آن دسته‌بندی اختصاص دهید تا بیشتر جلوی دید کاربران باشد. همچنین روی سایر بخش‌ها نیز تمرکز کرده تا جذابیت بیشتری برای جذب کاربران داشته باشند.

بررسی صفحات دلخواه با استفاده از جستجوی آدرس‌ها

از طریق جستجوی نامک نوشته‌ها، صفحات سایت و دسته‌بندی‌ها در بخش All Page می‌توانید تعداد صفحات آن آدرس‌ها را در دسته‌بندی‌های مختلف مشاهده و ترافیک ورودی تمامی آن‌ها را مورد بررسی قرار دهید.

شناسایی لندینگ پیج‌ها از نگاه گوگل آنالیتیکس

در بخش Landing Pages می‌توانید لیست صفحات فرود یا همان لندینگ پیج‌های سایتتان را از نگاه گوگل مشاهده نمایید. این بخش معمولا صفحات پر بازدید را به عنوان صفحات فرود به ترتیب لیست می‌کند . از این طریق می‌توانید به اهمیت صفحات سایتتان از نظر گوگل پی ببرید.

بررسی صفحات با بیشترین نرخ خروج

از طریق این بخش می‌توانید به صفحاتی که بیشترین خروجی را داشته‌اند دسترسی پیدا کرده و محتوای آنرا بهبود دهید . این اطلاعات در بخش Exit Pages قرار دارند.

تنظیم کردن اهداف در گوگل آنالیتیکس

به کمک این قابلیت می‌توانید صفحاتی را به عنوان صفحات هدف خود انتخاب کرده تا گوگل آنالیتیکس به صورت خودکار میزان نرخ تبدیل سایت را در این صفحات اندازه‌گیری کرده و به صورت درصد به شما نمایش دهد. به عنوان مثال چند درصد از کل بازدیدکنندگان سایت از صفحه‌ی محصولات دیدن کرده‌‌اند . یا چند درصد با موفقیت خریدشان را تکمیل می‌کنند.همه‌ی این موارد در بخشی تحت عنوان Goals در این ابزار در دسترس است

بخش بررسی فروشگاه و تجارت الکترونیک

متاسفانه بخش بررسی فروشگاه و تجارت الکترونیک در ایران به سختی کار می‌کند یا اصلا کار نمی‌کند. در این بخش اهدافی برای میزان فروش و بازدید تعیین می‌شود که بر اساس آن آنالیتیکس گزارش‌هایی به ما می‌دهد و مبالغی که برای هر خرید موفق تعیین کرده‌ایم را محاسبه کرده و در قالب گزارش‌هایی به اطلاع صاحبین کسب‌وکارها می‌رساند.

بررسی آمار به صورت زنده در گوگل آنالیتیکس

در این بخش می‌توانید کاربرانی که در همین لحظه در سایت شما حضور دارند را مشاهده و بررسی کنید. برای مثال می‌توانید ببینید کاربران از چه منبعی وارد سایت شده‌اند و در حال حاضر در کدام صفحه حضور دارند.

این سرویس کاربردها و بخش‌های دیگری نیز برای استفاده دارد اما هدف ما ذکر مفیدترین امکانات برای شما همراهان گرامی بود. در انتها باید گفت که گوگل آنالیتیکس به تنهایی برای پیشرفت یک سایت کافی نیست و در کنار سایر ابزارها و سرویس‌های مفید و پرکاربردی چون سرچ کنسول، keyword planner ،Adwords و… می‌تواند کمک قابل توجهی برای بهینه سازی سایت شما داشته باشد.


بدون دیدگاه
گروه طراحی نسیم نت

ورود به دنیای نسیم نت

مشاوره رایگان تلفنی
پل های ارتباطی با

گروه طراحی نسیم نت

روزهای کاری : شنبه تا چهارشنبه ( به استثنای روزهای تعطیل )
ساعت پاسخگویی : 9 صبح تا 2 بعد از ظهر

در صورتیکه قبل از خرید نیاز به مشاوره رایگان دارید در روزها و ساعات اعلام شده با ما تماس بگیرید تا شما را به صورت رایگان راهنمایی کنیم.

03537303047

09197437752